Παράδειγμα πληρωτέων λογαριασμών Περιγραφή θέσης υπαλλήλου για το 2022

Example Accounts Payable Clerk Job Description 1521522

Μάθετε Τον Αριθμό Του Αγγέλου Σας

Περιγραφή θέσης εργασίας δωρεάν πληρωτέων λογαριασμών. Ένας υπάλληλος πληρωτέων λογαριασμών είναι ένας επαγγελματίας οικονομικών που εργάζεται στο λογιστικό και οικονομικό τμήμα. Αυτός ο επαγγελματίας χειρίζεται όλους τους εισερχόμενους λογαριασμούς και τιμολόγια για μια επιχείρηση. Αυτό περιλαμβάνει έξοδα επαγγελματικού ταξιδιού (όπως κρατήσεις ξενοδοχείων, τέλη αεροπορικών εταιρειών και ενοικιάσεις αυτοκινήτων), πληρωμές από προμηθευτές και εσωτερικές πληρωμές (όπως αποζημιώσεις εργαζομένων).

Ένας υπάλληλος πληρωτέων λογαριασμών ή ο διαχειριστής πληρωτέων λογαριασμών αναφέρεται μερικές φορές ως υπάλληλος λογιστηρίου, διαχειριστής πληρωτέων λογαριασμών και ειδικός πληρωτέων λογαριασμών.

πώς να φτιάξετε καλύτερα τη σάλτσα σπαγγέτι
Δείγμα συνοδευτικής επιστολής

Ενεργοποιήστε τη JavaScript

περιγραφή θέσης εργασίας πληρωτέων λογαριασμών

Υπάλληλος πληρωτέων λογαριασμών Δείγμα περιγραφής εργασίας

Ενημερωτικό Εργασίας για Υπαλλήλους πληρωτέων λογαριασμών

Το οικονομικό μας τμήμα αναζητά έναν ειδικό πληρωτέων λογαριασμών (υπάλληλος πληρωτέων λογαριασμών) για να επιβλέπει το εισερχόμενο τιμολόγιο (εσωτερικό και εξωτερικό). Ο υπάλληλος πληρωτέων λογαριασμών θα εξασκεί καθημερινές λειτουργίες ελέγχου των εισερχόμενων τιμολογίων, θα επισημαίνει εάν πρόκειται για εσωτερικά ή εξωτερικά έξοδα και θα διεκπεραιώνει τις πληρωμές. Αυτό περιλαμβάνει την επεξεργασία τιμολογίων προμηθευτών. Ο υπάλληλος πληρωτέων λογαριασμών θα πρέπει να ακολουθεί την τυπική διαδικασία και διαδικασίες πληρωτέων λογαριασμών.

Καθήκοντα και ευθύνες λογαριασμών

Ακολουθούν δείγματα καθηκόντων και ευθυνών πληρωτέων λογαριασμών:

  • Συνεργαστείτε στενά με έναν ελεγκτή, τον υπεύθυνο πληρωτέων λογαριασμών και τον συντονιστή πληρωτέων για την αναθεώρηση ενός γενικού καθολικού.
  • Εξετάστε κάθε αναφορά εξόδων που υποβάλλεται από υπαλλήλους για αιτήματα αποζημίωσης.
  • Χειριστείτε τη διεβδομαδιαία μισθοδοσία.
  • Ελέγχετε καθημερινά και εβδομαδιαία για απλήρωτα τιμολόγια και κλείστε τα ή κάντε τα ως κλειστά.
  • Ελέγξτε μια παραγγελία και μια απόδειξη αγοράς για τυχόν τιμολόγια πωλητή που υποβλήθηκαν.
  • Ακολουθήστε τις γενικές αρχές τήρησης βιβλίων.
  • Συνεργαστείτε στενά με το υπόλοιπο τμήμα πληρωτέων λογαριασμών και άλλους πληρωτέους επαγγελματίες (απαιτητές).
  • Τηρήστε οικονομικά αρχεία για όλες τις συναλλαγές.
  • Κλείστε τις μηνιαίες αναφορές για τον ανώτερο διευθυντή λογαριασμών ή τον λογιστή στο προσωπικό.
  • Αναλάβετε την ευθύνη για όλα τα εισερχόμενα τιμολόγια (αποζημιώσεις, τιμολόγια πωλητών και εσωτερικές πληρωμές όπως μισθοδοσία).
  • Επεξεργαστείτε την πληρωμή κάθε εργαζομένου σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα.
  • Συντονίστε τις μηνιαίες προσπάθειες παράλληλα με τους εισπρακτέους λογαριασμούς.
  • Δημιουργήστε αναφορές δαπανών μηνιαία, τριμηνιαία και ετήσια.
  • Βοηθήστε με λογιστικά και γραφεία, όπως απαιτείται.
  • Συνεργαστείτε με άλλους επαγγελματίες πληρωτέους λογαριασμούς.

Απαιτήσεις υπαλλήλου πληρωτέων λογαριασμών

Οι υποψήφιοι που πληρούν τις προϋποθέσεις θα πρέπει να διαθέτουν τα ακόλουθα προσόντα:

  • Απολυτήριο Λυκείου ή ισότιμο.
  • Πτυχίο Συνεργάτη στα Χρηματοοικονομικά και τη Λογιστική εντάξει.
  • Προπτυχιακό πτυχίο Χρηματοοικονομικής και Λογιστικής κατά προτίμηση.
  • Προηγούμενη εμπειρία σε λειτουργία πληρωτέων λογαριασμών προτιμάται.
  • Δυνατότητα εργασίας με λογιστικό λογισμικό όπως Quickbooks, Microsoft Excel και άλλο λογισμικό υπολογιστή.
  • Γενικές γνώσεις πληρωτέων λογαριασμών και προηγούμενη εμπειρία με τις διαδικασίες πληρωτέων λογαριασμών εντός των επιχειρήσεων.

Λογαριασμοί πληρωτέοι μισθοί

Σύμφωνα με salary.com , ένας υπάλληλος πληρωτέων λογαριασμών κερδίζει 43.286 $ σε μέσο ετήσιο μισθό, κατά μέσο όρο. Με το κορυφαίο εκατοστημόριο των εργαζομένων να κερδίζει 52.578 $ ετησίως, κατά μέσο όρο. Και οι εργαζόμενοι αρχικού επιπέδου κερδίζουν 35.268 $ ετησίως, κατά μέσο όρο.

Δεξιότητες υπαλλήλου πληρωτέων λογαριασμών

Σύμφωνα με την Γραφείο Στατιστικών Εργασίας των ΗΠΑ , η θέση πληρωτέων λογαριασμών απαιτεί αυτές τις κορυφαίες δεξιότητες:

    Γνώσεις Η/Υ.Οι υπάλληλοι λογιστικών, λογιστικών και ελεγκτών πρέπει να είναι άνετοι χρησιμοποιώντας υπολογιστικά φύλλα υπολογιστών και λογισμικό τήρησης βιβλίων. Προσανατολισμένο στη λεπτομέρεια.Οι υπάλληλοι λογιστικών, λογιστικών και ελεγκτών είναι υπεύθυνοι για την παραγωγή ακριβών οικονομικών αρχείων. Πρέπει να προσέχουν τη λεπτομέρεια για να αποφεύγουν να κάνουν λάθη και να αναγνωρίζουν τα λάθη που έχουν κάνει άλλοι. Ακεραιότητα.Οι υπάλληλοι λογιστικής, λογιστικής και ελεγκτικής έχουν τον έλεγχο της οικονομικής τεκμηρίωσης ενός οργανισμού, την οποία πρέπει να χρησιμοποιούν σωστά και να διατηρούν εμπιστευτικά. Είναι ζωτικής σημασίας να διατηρούν αρχεία με διαφάνεια και να προστατεύονται από την κατάχρηση των κεφαλαίων ενός οργανισμού. Μαθηματικές δεξιότητες.Οι υπάλληλοι τήρησης βιβλίων, λογιστικών και ελεγκτών ασχολούνται με αριθμούς καθημερινά και θα πρέπει να είναι άνετοι με τη βασική αριθμητική.

Επιπλέον, Στελέχωση στο Ντάλας λέει ότι αυτές οι δεξιότητες καθιστούν πληρωτέους λογαριασμούς υψηλής ποιότητας:

  • Δυνατότητα τήρησης γενικών λογιστικών βιβλίων.
  • Ικανότητες οργάνωσης.
  • Ικανότητα στις λειτουργίες, τις διαδικασίες μισθοδοσίας και την εφαρμογή μιας γενικής λογιστικής αρχής.

Πίνακες εργασίας πληρωτέων λογαριασμών

Υπάρχουν πολλοί πίνακες εργασίας ειδικά για τον κλάδο της λογιστικής και της χρηματοοικονομικής. Τα άτομα που αναζητούν εργασία και οι εργοδότες θα πρέπει να χρησιμοποιούν αυτούς τους ειδικούς πίνακες θέσεων εργασίας πριν αποφασίσουν να μετακινηθούν σε άλλο εθνικό συμβούλιο εργασίας. Ή ένας τοπικός πίνακας θέσεων εργασίας μέσω ενός κοινοτικού κέντρου, μιας πόλης/κοινής ομάδας στο Facebook ή άλλου.

Πίνακες εργασίας κορυφαίων πληρωτέων λογαριασμών

Όταν δημοσιεύετε μια αγγελία θέσης εργασίας για μια θέση ανοιχτών πληρωτέων λογαριασμών, συνιστάται να δημοσιεύετε τη θέση εργασίας σε έναν ειδικό πίνακα θέσεων εργασίας. Πριν από την ανάρτηση σε έναν εθνικό πίνακα εργασίας όπως το Indeed, το Dice.com ή το Monster. Οι πίνακες εργασίας «niche» περιλαμβάνουν άτομα που αναζητούν εργασία με υψηλότερο βαθμό πάθους για τη θέση. Και μια μεγαλύτερη επιθυμία να προχωρήσουν μέσα από την καριέρα τους.

Σχετικές περιγραφές θέσεων εργασίας